Vorige week stap 1, nu stap 2 in de 6 stappen die nodig zijn om mensen tot leren te krijgen. In mijn blog Motiveren om te leren noem ik 6 stappen die kunnen helpen om er voor te zorgen dat cursisten zich wel aanmelden voor die geweldige training. Dat ze gemotiveerd beginnen en niet op het laatste moment afhaken.
Stap 2: Om te willen veranderen is een verlangen nodig naar iets anders.
Dromen dus. Ik ben niet de enige die het er regelmatig over heeft. Dit zijn reacties die ik vaak van consulenten en leidinggevenden krijg: ‘Leuk die dromen, maar het moet natuurlijk wel realistisch blijven’. ‘Tja, maar het leven is nu eenmaal niet altijd leuk. Daar moeten ze ook aan wennen’. ‘En dan moeten wij ze straks weer teleurstellen..’ ‘Daar komt toch niks van terecht. Kan het niet wat efficiënter?’
Ik kan het me voorstellen. Als je keihard werkt, de druk hoog is, je een bepaald aanbod aan werkplekken/ cursusplekken hebt, dan krijg je vanzelf bovenstaande gedachtes.
Maar als je af wilt van het geduw, getrek en geleur met mensen en je wilt dat ze zelf meer regie nemen, initiatieven nemen en stappen zetten hebben ze wel een droom nodig.
Want als je niet weet waar je heen wilt, hoe moet je daar dan komen? Of te wel, hoe moet je dan bedenken wat de eerste stap is? En wanneer loop jij harder? Als anderen je zeggen wat te doen of als je het zelf bedacht hebt?
Hoe kun je dit gebruiken om mensen te stimuleren om te leren?
1. Begin met vragen stellen en luisteren. Oordeel niet. Later kunnen jullie die dromen samen wel opdelen in praktische stappen. Dan kun je samen ook bekijken wat op dit moment (zeg nooit nooit) realistisch is en wat niet (en waarom). Laat de klant zelf zoveel mogelijk de stappen benoemen en vooral zelf de eerste stap kiezen. (De klant zoveel mogelijk zelf laten doen is moeilijk maar wel het meest efficiënt).
2. Weerstand betekent dat je te weinig vragen hebt gesteld. Iedereen wil wel iets. Het is de kunst om samen uit te vinden wat. Als je te snel met oplossingen en ideeën komt krijg je weerstand.
3. Vragen die je kunt stellen: ‘Hoe zie je je leven over 2 jaar?’, ‘Als er een wonder zou gebeuren en al je wensen kwamen uit, hoe zou je leven er dan uit zien?’, ‘Als je een miljoen zou winnen, wat zou je daar mee doen?’, ‘Als je later in het bejaardenhuis op je leven terug kijkt, waar wil je dan trots op zijn?’, ‘Wie is je grote voorbeeld en waarom?’, ‘Wat wilde je vroeger als kind worden?’ etc. etc. Als mensen het heel lastig vinden om te bedenken wat ze willen is het soms makkelijker te bespreken wat ze niet meer willen. Van daar is de stap naar wat ze wel willen makkelijk gemaakt.
4. Als je iemand over een training vertelt (of je schrijft iets op), heb het dan niet in eerste instantie over wat je allemaal gaat doen in de training (dat kan weerstand opwekken) maar over het eindresultaat. Dat kun je straks na die training!
Zie ook mijn andere blogs over dit onderwerp. Een miljoen winnen, en dan? Wat zijn jouw wensen en motieven? en Ben jij al onderweg naar de sterren?
Heb je aanvullingen op mijn lijstje? Ik hoor het graag! (net als al je andere reacties, overdenkingen etc.)
Vind jij als professional kwaliteit leveren belangrijk? Klik dan rechtsboven aan de startpagina op ‘Meld je hier aan!’ en krijg elke maand nieuwe tips en inspiratie in je mailbox. Je krijgt dan ook het e-book over motivatie.
Wil je 4x per jaar mijn nieuwsbrief met informatie over mijn trainingen ontvangen? Meld je dan hier aan. Natuurlijk zijn je gegevens veilig bij mij en kun je je voor beide makkelijk afmelden.
Een training/cursus moet wel leiden tot een bepaald concreet resultaat cq concrete resultaten. Dat is belangrijk voor de cursisten, die zich tijdens een training kwetsbaar opstellen en voor de opdrachtgevers, die vaak de training betalen. Een cursus mag best leuk (graag zelfs!) of spectaculair zijn maar een concreet doel cq resultaat is absoluut essentieel. Jij geeft trainingen aan mensen aan wie gezegd wordt: jij kunt dit niet en dat niet: laat de training een soort ontdekkingstocht zijn naar de kwaliteiten en capaciteiten, die zij wel hebben, zodat zij handvaten krijgen aangereikt om zich staande te houden in hun werkzaamheden en dagelijks leven.