Van die grote veranderingen die levensbepalend zijn. Ken je ze? Verhuizingen, een relatie aangaan of verbreken, een baan opzeggen of een nieuwe baan starten. Spannend hè? Zeker als je iets opgeeft terwijl je nog niet weet wat er voor in de plaats komt. Het afgelopen jaar nam ik zo’n sprong in het diepe door mijn relatie te verbreken. Dit najaar komt de volgende sprong, mijn huis te koop zetten terwijl ik nog geen ander huis heb.
En terwijl ik daar in mijn hoofd ontzettend druk mee ben, bedenk ik dat iedereen dergelijke veranderingen meemaakt. En dat (job)coaches en begeleiders in het sociale domein eigenlijk voortdurend mensen bij dergelijke veranderingen begeleiden. Dus, hierbij mijn bevindingen tot nu toe. Doe er je voordeel mee. Voor jezelf of voor je cliënten!
Wat houdt je tegen?
Het eerste wat in mij opkomt is angst. Ik weet niet hoe jullie hoofd werkt, maar mijn hoofd verzint bij grote veranderingen meteen een aantal beren op de weg. Allerlei redenen waarom dit nu misschien toch niet zo verstandig is.. Mijn hoofd houdt me waarschijnlijk het meeste tegen bij veranderen.
Wat we ook vaak vergeten, is dat veranderen niet alleen gaat over het aangaan van nieuwe dingen. Hoe hard we ook allemaal roepen dat we vooruit moeten kijken, veranderen gaat ook over afscheid nemen van het oude. Dingen opgeven. Loslaten. Soms zelfs rouw.
Veranderen vraagt van alles van je. Bijvoorbeeld om kunnen gaan met chaos. Veranderen is immers chaos. Maar ook nieuwe vaardigheden die je in de oude situatie niet nodig had, maar nu wel. Als ik niet op pas, en ik herken dit ook bij anderen, overvalt mij af en toe het gevoel van machteloosheid. ‘Ik kan dit niet, ik kan hier niet tegen, ik overzie het niet’.
Dit alles kan er voor zorgen dat je de verandering niet aangaat.
Wat doet het met je?
Als je de verandering toch aangaat, kost het, ik spreek uit ervaring, bergen met energie.
Daarnaast ben ik af en toe zo labiel als wat. Op zich niet gek natuurlijk. Verandering roept emoties op. En tja, bij vrouwen… 🙂
Ik merk ook dat het lastiger is me te concentreren op alles wat niet met de verandering te maken heeft.
Herken je deze dingen bij jezelf? Zie je het bij anderen?
Wat heb je nodig om te veranderen?
In de eerste plaats lef. Om een verandering aan te gaan moet je op een gegeven moment je ogen dicht doen, je neus dichtknijpen en springen. Je moet durven kiezen voor het nieuwe, onzekere, als je het oude, zekere, niet meer wilt. En dan stapje voor stapje, in je eigen tempo, gewoon doorgaan op de ingeslagen weg.
Wat ook nodig is, is dat je moet blijven voelen. Je hoofd kan je van alles vertellen, maar die is ook snel de weg kwijt. Wat zegt je lijf? Wat zegt je hart? Zit je nog op het goede pad?
Zorg voor genoeg rust en stilte om stil te staan bij je gevoel. Maar ook om bij te tanken. Wees lief voor jezelf. Gun je zelf ook plezier en ontspanning. Je hebt het nodig. Veranderen is hard werken.
En heb vertrouwen. Vertrouwen dat het goed komt. Vertrouwen in jezelf. Jij kunt dit.
Wat heb je nodig van anderen?
Als je het mij vraagt vooral steun. Mensen die naast je staan, met je mee leven. Die niet oordelen of met ongevraagde adviezen komen, maar die je helpen je te uiten en je laten zien dat alles er mag zijn. En bevestiging. Dat je het goed doet. Dat je op de goede weg zit. Dat je het kunt.
OK, dit is het zo’n beetje. Hebben jullie nog aanvullingen? Eigen ervaringen? Ik ben benieuwd!
Kun jij als professional in het sociale domein elke maand een artikel met tips en inspiratie gebruiken om je cliënten zo goed mogelijk te begeleiden? Klik dan rechtsboven aan de startpagina op ‘Meld je hier aan!’. Je krijgt dan ook mijn 4 beste tips over hoe je zonder strijd mensen kunt helpen stappen te zetten in hun leven.
Wil je 4x per jaar mijn nieuwsbrief met informatie over mijn trainingen ontvangen? Dat kan ook!
Ik wil je ook comlimenteren dat je zo’n heldere uitleg weet te geven over je gevoelens tav
Jouw situatie. Als ik toch nog een aanvulling mag geven dan is t deze: humor en lachen kan soms ook helend en relativerend werken ( bij mij soms).blijvend jezelf uiten is ( voor mij) een aandachtspunt waar ik in mijn werk steeds tegenaan loop.maar jij hebt in je werkende ( en prive leven je heel wat “tools” eigen gemaakt, waar je verder mee kan.sterkte en groeten v emilie.
Sorry, dat laatste was een beetje raar geformuleerd, ik bedoelde dat “je uiten” heel belangrijk is. Veel sterkte he met dit alles en blijf enthousiast-!! Groeten v emilie.
Lieve Anke, Ondanks dat je in een mallemolen zit weet je je goed staande te houden.
Ik ben trots op je. Dikke kus Emmy.
Gaat helemaal goed komen! En inderdaad, hulp vragen, je bent niet alleen!
Mooi omschreven Anke!! Knap dat je het zo goed kunt beschrijven terwijl je er midden in zit.
Ik wens je veel sterkte, en alles wat je verder nodig hebt!
Wat een grote veranderingen Anke. Mooi zoals je het beschrijft. Heel herkenbaar ook. Sterkte met het verkopen van je huis.